“Yılın İnteraktivistleri” Ödülleri Sahiplerine Kavuştu!

“YILIN İNTERAKTİVİSTLERİ”, Yeşil Düşünce Derneği Tarafından 14 haziran Cumartesi Günü düzenlenen Etkinlikle Sahiplerine Kavuştu.

8 aydır yürütülen ve 7 ilde sivil toplum örgütü çalışanları ve aktivistlere yönelik internet kampanyaları, videoaktivizm, yurttaş gazeteciliği, hak haberciliği gibi başlıklarda atölyeler düzenleyen İnteraktivist projesi; 2013 yılından bu yana hak mücadelelerinin her alanında insanları harekete geçirmiş, bilgi/fikir üretmiş ve ilham vermiş aktivizm örneklerini yaptığı açık çağrıyla aday olmaya ve aday göstermeye çağırdı. Toplamda 100’ü aşkın aktivizm örneğinin aday gösterilmesinin ardından, yapılan halk oylamasıyla ilk 5 finalist belirlendi ve ardından profesyonel jüriye sunuldu.

İnteraktivist Projesi kapanış etkinliği kapsamında “Dijital Aktivizm, Sosyal Medya ve Örgütlenme” başlıklı panelin ardından, alanda faaliyet gösteren oluşum ve bireylerin de katılımıyla “İnternetten Sokağa” konulu bir forum gerçekleştirildi; sonrasında ödül sahipleri açıklandı.Yılın Kampanyası dalında ödülün sahibi “Oy ve Ötesi” olurken, Yılın Yurttaş Haberciliği dalında “Ötekilerin Postası” seçildi. Çapul TV, “Berkin Elvan’ın cenazesine ilk saldırı” adlı haberiyle Yılın Yurttaş Haberi’nin sahibi oldu. Yılın İnternet Gazetesi ödülü Diken;Yılın Video Eylemi “Gezi Yazı: Başkaldırının 140 Vuruşu” adlı video ve Yılın Yaratıcı Aktivizmi’yse Duran Adam eylemiyle Erdem Gündüz’e takdim edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.