!Yeşil İklim Yeşil Ekonomi

You are here: Home / !Yeşil İklim Yeşil Ekonomi

Yeşil İklim Yeşil Ekonomi Projesi

Yeşil İklim, Yeşil Ekonomi projesi Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi. Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Bakanlığı sorumlu olup, Merkezi Finans ve İhale Birimi ise Programın sözleşme makamıdır.

“Yeşil İklim, Yeşil Ekonomi” başlıklı projeyle Yeşil Ekonomi çerçevesi içinde iklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğine uyum amacıyla kent, enerji ve toprak kullanımı alanlarında Türkiye’nin azaltım ve uyum hedeflerine uygun somut politika önerileri geliştirecek bir çalışma yürütüyoruz. Proje, Avrupa Birliği ve AB ülkelerindeki iyi uygulamaların Türkiye’nin yerel şartlarına uyumlu hale getirilip bir politika önerisine dönüştürülmesini amaçlıyor.

Proje ortaklarımız Yeşil Avrupa Vakfı ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nin desteği ve Avrupalı sivil toplum, akademi ve yerel hükümetlerle birlikte bu projenin AB ve Türkiye arasında daha yeşil bir diyalog için bir adım olmasını umuyoruz.

calistayİKLİM DOSTU KENTLER VE YEŞİL EKONOMİ ÇALIŞTAYI

calistay-900x444Sivil Toplum Diyaloğu Yeşil İklim, Yeşil Ekonomi Projesi kapsamında Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nde “İklim Dostu Kentler ve Yeşil Ekonomi” çalıştayımızı gerçekleştirdik.

Çalıştayın açılış konuşmalarını proje koordinatörümüz Özgecan Kara ile proje danışmanımız ve İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Uzmanı Ümit Şahin yaptılar.

Çalıştay haberi için tıklayınız

Çalıştay fotoğrafları için tıklayınız

IMG_0715ÇANAKKALE ZİYARETİ

Sivil Toplum Diyaloğu Yeşil İklim Yeşil Ekonomi Projesi kapsamında Brüksel dönüşü Çanakkale’deydik. Çanakkale’de binaların enerji verimliliği/pasif binalar, kent/topluluk bostanları, kent merkezlerinin yayalaştırılması, yenilenebilir enerji kooperatifleri, Çanakkale’deki iyi örnekler ve bu uygulamaların önündeki engelleri konuştuk.

Ziyaret fotoğraflarına göz atmak için tıklayınız

 

4-2-Batı-FlamanyaBRÜKSEL ZİYARETİ

Sivil Toplum Diyaloğu Yeşil İklim Yeşil Ekonomi Projesi ziyaretleri kapsamında ilk olarak Brüksel’deydik. Ziyaretlere proje koordinatörümüz Özgecan Kara, proje danışmanlarımız Ümit Şahin ve Ahmet Atıl Aşıcı ile dernek yönetim kurulumuzdan Meltem Ayral katıldılar.

İlk gün Community Power Europe’u ziyaret ettik. İkinci gün Brüksel eski Çevre Bakanı yeşil politikacı Evelyne Huytebroeck ile buluştuk ve enerji verimli pasif binalar, parklar, sosyal tesisleri gezdik.

Üçüncü günümüzde Gent’te yerel, organik, topluluk destekli tarım yapan De Wassende Maan’ı ve ardından Batı Flamanya’da yenilenebilir enerji kooperatifini ziyaret ettik. Ziyaret fotoğraflarına göz atmak için tıklayınız

IMG_1372İKLİM DOSTU ENERJİ POLİTİKALARI VE YEŞİL EKONOMİ ÇALIŞTAYI

Yeşil Düşünce Derneği, İstanbul Politikalar Merkezi ve Yeşil Avrupa Vakfı’nın yürüttüğü “Yeşil İklim, Yeşil Ekonomi” projesi kapsamında düzenlediği “İklim Dostu Enerji Politikaları ve Yeşil Ekonomi” çalıştayı 8 Eylül Perşembe günü Karaköy Minerva Han’da gerçekleştirildi.

Haberin devamı için tıklayınız

 

yiyePROJEMİZİN YEREL ZİYARETLERİ İÇİN İZMİR’DEYDİK

Yeşil Düşünce Derneği, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) ve Yeşil Avrupa Vakfı’nın ortak yürüttüğü “Yeşil İklim, Yeşil Ekonomi” projesinin yerel ziyareti 13 Ekim Perşembe günü İzmir’de Bornova Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Haberin devamı için tıklayınız